Skulpturpunkt:Ekebergparken

Johanne Hestvold Skulpturpunkt Ekebergparken 2023
Tiril Hasselknippe Skulpturpunkt 2023
Skulpturpunkt:Ekebergparken2023

SKULPTURPUNKT: EKEBERGPARKEN

 

 

Vinnerne av talentkonkurransen Skulpturpunkt: Ekebergparken for 2024 og 2025 er:

Johanne Hestvold og Tiril Hasselknippe!

 

 

Det første kunstverket vil være av Johanne Hestvold.

 

Vi vil annonsere dato for avdukning i vår kalender: trykk her!

 

 

Se panelsamtalen fra 3. mai 2023 med alle nominerte kunstnere. trykk her!

 

 

Om konkurransen:

 

Skulpturpunkt: Ekebergparken er en skulpturkonkurranse som har som ambisjon å styrke og løfte frem nye og unge kunstnere innenfor det tredimensjonale kunstfeltet.

Prosjektets formål er i tillegg å løfte norsk skulptur i det offentlige rom, og å gi ytterligere oppmerksomhet til det norske skulpturfeltet. 

Prosjektet er utviklet av Ekebergparken C. Ludens Ringnes Stiftelse i samarbeid med Norsk billedhuggerforening, Talent Norge og Sparebankstiftelsen DNB.

I løpet av fire år velges det ut fire kunstnere som hver får muligheten til å utforme og stille ut sitt eget tredimensjonale verk i Ekebergparkens villahage.

Nominasjonen av kunstnere utføres av Ekebergparkens kunstfaglige utvalg i samarbeid med kunstfaglige representanter fra flere av Norges største kunstinstitusjoner.

Gjennom utvalgets og institusjonenes nettverk og kompetanse vil kunstnere følges tett opp og støttes i sitt arbeid. Det vil gjennomføres egne formidlingsprogram, workshops og seminarer for hvert kunstverk som stilles ut. Slik ønsker vi å styrke og løfte den offentlige samtalen om tredimensjonal kunst, både igjennom de spesifikke kvalitetene de utvalgte kunstverkene vil ha, og gjennom den dialogen verket inngår i sammen med Ekebergparkens internasjonale kunstsamling.

Prosjektet håper at hvert års nye verk på en positiv måte vil utfordre og berike vår oppfatning av hva tredimensjonal kunst kan være.

 

 

De nominerte kunstnere for 2024 og 2025:

 

Bjørn Mortensen

Ramona Salo & Katarina Skår Lisa

Joel Correia

Tiril Hasselknippe

Morten Jensen Vågen

Jan Freuchen

Johanne Hestvold

 

 

Nominasjonene er fra: 

 

Line Daatland, KODE Bergen

Erik Steen, Norsk Billedhoggerforening

Hanne Mugaas, Stavanger Kunsthall

Trude Gomnæs Uglestad, Sørlandets Kunstmuseum

Katya Garcia-Anton, Nord-Norsk Kunstmuseum

Marianne Zamecznik, Trondheim Kunstmuseum

Det kunstfaglige utvalg fra Ekebergparken 

 

Nominasjonsjury

 

Christian Ringnes, C. Ludens Ringnes stiftelse

Erik Steen, Norsk Billedhoggerforening

Christian Bjelland, Ekebergparkens kunstfaglige utvalg

Viel Bjerkset Andersen, Kunstner & Ekebergparkens kunstfaglige utvalg 

Ina Johannesen Dibley, Kunstfaglig ansvarlig i Ekebergparken

Jarle Strømodden, Museumsleder, Vigelandsmuseet

Daniella Laurette van Dijk-Wennberg, Kulturetaten, Oslo Kommune

Åsmund Thorkildsen, Drammens Museum

 

Våre samarbeidspartnere:

 

Norsk billedhuggerforening

Talent Norge  

Sparebankstiftelsen DNB